חייו של אדם נגמרים כנושא לקורס באוניברסיטה הפתוחה

אדם נולד. ניתנת לו מתנה. הוא מתחיל לרדוף אחרי ה-עוד שלה. וה-עוד שלה הוא מה שניתן לו בהתחלה. הוא עומד במקום, זאת אומרת, שועט קדימה עוד ועוד להשיג את מה שכבר השיג.
לאחר מכן אדם מייצר פולמוס. מייצר פולמוס בכיכר המדינה, לא סתם. כיכר של גביע אירופה, כיכר של שין גימלים, כיכר של שלטים. אדם מדבר בכיכר המדינה- הוא צריך לדעת מה הוא אומר. אדם עם רוח גבית- הפעם לא רק של עצמו- פולט הערה. לאחר מכן מקים מדינה שלמה על הרגליים. בכיכר העיר, כל המדינה שלו, מדינה שהיא כיכר העיר.
יום לאחר מכן, חציה השני של המדינה מגיע גם הוא לכיכר העיר. סוחבים איתם בכיסיהם פליטה מהיום של לפני. זה מהדהד אבל תיכף יהדהד יותר; מועמד לראשות הממשלה עומד בכיכר העיר ומתייחס לאדם שהיה שם יום לפני. הוא מתכופף לפתק שכתב את שמו, מקמץ עיניו, ואומר את שמו בהגהה קצת אחרת (אבל עדיין את שמו). הוא מרים יד ומצביע. חציה השני של הקהל מתאגד; בכיכר העיר, נוצר מושג, נוצר שם של נאום.
אדם מתנצל. לפני כן הוא מוחמא (בינו לבין עצמו, הוא מוחמא), אבל הוא מתנצל. מדרגות כיכר העירייה אפורות, חלונות העירייה מרובעים.
אדם מחליט להעלות תכנית אישית. הוא מדבר אל העם בשפה של העם כשהוא צוחק על העם. הכל בצבע כתום, עם קש. אדם נהיה מלך. מדרגות העירייה הופכות צבעוניות.
אדם מספר סיפורים לבובה. מדבר גם לילדים. אדם המציא את עצמו מחדש לפני שהמושג 'המציא את עצמו מחדש' שלט בביקורות, ומשם; הא אדם יכול למציא את עצמו מחדש כאשר אין את המושג הזה?
אדם נוסק למעלה. בהתחלה מועד, לאחר מכן נוסק. אדם מקבל תכנית טלוויזיה. מחלק מקררים, מייצר ויכוח; האם זה בשבילו או האם זה לנזקקים.
רגע, האם יש נזקקים? אדם מאוהב בעצמו. רגע, האם זה משנה? נתינה היא נתינה.
אדם עולה לגדולות. ניתנה לו מתנה, הוא לא צריך לרדוף אחרי ה-עוד שלה, אלא כבר מקבל לבד את ה-עוד שלה. אדם מתמכר לעוד.
עכשיו האדם עובר לערוץ מסחרי. לפני כן, ישנה מדינה שלא ערוכה לערוץ מסחרי. יהיו טעויות, זה בסדר, לומדים. אדם נלמד על בשרו. אדם שלא יודע שהוא נלמד על בשרו. אנשי עניבות מבינים בעסקים, קצבים מבינים בבשר.
אדם נושך כתף, אדם זורק שוקולד, אדם חושף, אדם מתמכר למה שכבר ה-עוד לא יכול לו; הוא עצמו.
אדם דורך על משקפיים, מצלצל באינטרקומים. אדם לא נשאר בלמעלה הלא תגובתי, הוא מחזיר נקמה. מסוכנת, לא נעצרת בזמן. משקפיים על ריצפה. אדם נלחם באמת הפנימית שלו.
רגע, יש כזה דבר אמת פנימית?
אדם מנושל. אדם לא נותן מנוח לעצמו. לא מרפה. אדם מנסה שוב ושוב, אבל נחסם. העולם משתנה. דלתותיו נסגרות. אדם לא לוקח פסק זמן.
רגע, האם הוא אשם? האם הוא צריך להבין את 'המדיום החדש?", האם אנשים צריכים להמשיך במה שהם טובים, להיות הם עצמם או להיות כזיקית. זיקית שמבינה את העם? אבל רגע, הרי הבין כבר את העם. האם אדם מקבל בחייו כמויות אינספור להבין את עמו? כמה פעמים בחייו מקבל אדם הזדמנות להבין את עצמו.
אדם הולך עם זנב בין הרגליים, וכאשר זנבו קצת מבצבץ, דואגים לעזור לו להכניסו פנימה. אדם קצוץ זנב. בכיכר העיר הלשעברית שלו. בבכי התמרורים של עצמו.
אדם מאיים. אדם לא שולט במעשיו. אדם מסוכן. אנשים נפגעים. אין אנשים משני הצדדים ישנו רק סיפור טלוויזיוני.
אדם מוחשד. אדם מזמין מצלמה. אדם יושב על דשא בפארק. סביב האדם ישנם התלחשויות. אדם עובד על תנועות גוף. אדם נכנע לתנועות גוף. אדם כבר לא יכול לתנועות הגוף של הפולמוס החברתי.
האם אדם (אנס, פושע, פדופיל, וכו') הוא מסכן? מצד אחד הרס חיים, מצד שני זוהי מחלה. איך תשפוט אדם חולה? אדם לא אדם; הוא רק מושא לויכוח. לדיבור משרדי. במדינה בלי קולר משרדי, אלא רק שיח מיובא על ענייני שיחות קולר שנמצאים במקומות אחרים, קרים.
אדם נתפס. אדם נעצר. אדם נכלא. אדם מתאבד. אין אדם. חייו של אדם נגמרים כנושא לקורס באוניברסיטה הפתוחה. אדם הוא קורס לבחירה במכללה לתקשורת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 4:57 pm

  סיכום מופתי של חיי אותו אדם
  וכל מילה נוספת מיותרת

 • אודי שרבני  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 9:12 pm

  תרצה, לא ניסיתי לסכם אדם.
  סיכמתי חברה.
  אין פה בעד ונגד, יש ישר סוף.
  שמגיע דרך הרע והטוב, אבל מדבר העיקר על הכלום של האנושות, אצל כל הצדדים החבולים. הכל זה סיליבוס כבר אין אדם. לא אצל הילד המסכן של שירה מרגלית ולא אצל טופז

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: